Domy i firmy dobře využívají všechny druhy markýz. Poskytují stín a ochranu před přírodními živly a zároveň dodávají nemovitosti vizuální šmrnc.

Výsuvné markýzy na terasu se sklopným ramenem poskytují ve srovnání se standardními markýzami ještě více výhod tím, že se mohou zatahovat. Existuje také mnoho různých typů markýz se skládacím ramenem, takže jsou užitečné pro různá umístění a kontexty. Tři hlavní typy markýz se sklopným ramenem jsou výsuvné markýzy s plnou kazetou, markýzy polokazetové a markýzy otevřeného stylu.

Jak si s tolika různými možnostmi vybrat tu nejlepší pro vaši budovu? Abyste se mohli informovaně rozhodnout, řekneme vám vše, co potřebujete vědět o skládacích markýzách a jak si vybrat tu nejlepší pro vás.

výsuvné markýzy na terasu

Co jsou výsuvné markýzy se skládacím ramenem?

Markýzy s výklopným ramenem jsou skvělým řešením pro budovy všeho druhu. Mohou být použity k vytvoření pohodlného venkovního obytného prostoru pro váš domov, příjemného venkovního stolování pro vaši restauraci a mnoho dalšího.

Na rozdíl od běžné markýzy se výsuvné markýzy s výklopným ramenem mohou roztahovat podle potřeby. Toho se dosáhne tím, že více výsuvných ramen pohání látku skrz přední tyč markýzy. To znamená, že můžete svou markýzu využít, když je to nejvhodnější – mějte ji vytaženou, aby zastínila oslnivé slunce, ale zatáhněte ji zpět v zamračených dnech, kdy chcete více světla.

markýza se sklopným ramenem

Výhody skládacích markýz na vašem pozemku

Kromě toho, že vypadají fantasticky, jsou skládací markýzy výhodné z mnoha různých důvodů:

Ochrana před sluncem

Největší výhodou vaší výsuvné markýzy se skládacím ramenem je ochrana proti slunci, kterou poskytuje. Když budete mít hosty pod markýzou, tak nebudou vystaveny přímému slunci. Ještě důležitější je, že vaše markýza může zabránit poškození různým doplňkům  na vaší terase způsobené sluncem. UV záření nejenže škodí lidem, ale může také poškodit váš nábytek tím, že způsobí změnu barvy. Uvnitř budovy může slunce snadno vytvářet oslnění okny a reflexními povrchy. To nejen dráždí, ale také poškozuje oči lidí. Skládací markýzy jsou účinným způsobem jak se chránit.

skládací markýza

Snížené náklady na energii

To, že do vašeho domova proniká sluneční světlo přímo dveřmi a okny, se může zdát hezké, ale může to být na úkor vašeho účtu za energii. Přímé sluneční záření zvyšuje teplotu v budově. Během horkého období to obecně znamená, že je třeba klimatizaci zapnout tvrději, aby se dosáhlo příjemné vnitřní teploty. Markýzy se sklopným ramenem jsou účinným způsobem, jak snížit účet za energii, protože brání přímému slunečnímu záření pronikat do vaší budovy. Na rozdíl od standardních předokenních žaluzií to stále umožňuje přirozené světlo uvnitř a zároveň udržuje nízkou teplotu.

markýzy se sklopným ramenem

Rozšířený prostor

Užitná plocha, kterou ve své nemovitosti máte, nemusí být omezena vaším vnitřním prostorem. Využití teras a prostoru na dvoře je fantastický způsob, jak rozšířit vaši užitnou místnost bez nákladných rekonstrukcí. Výsuvné markýzy se sklopným ramenem vám umožní využít prostor, který již máte, a zároveň vám umožní připojit se k nádhernému exteriéru.

Vysoká odolnost

Zatímco silný vítr a přívalový déšť mohou některé markýzy poškodit, u markýz s výklopným ramenem se toho nemusíte vůbec obávat! Protože nejsou zajištěny na místě, můžete markýzu snadno zatáhnout, když se počasí zhorší, abyste ji udrželi v bezpečí. Koupě kvalitní markýzy navíc znamená  modernizaci budovy, která vám vydrží minimálně 30 let.

Jednoduchá údržba

Markýzy se snadno udržují s trochou námahy. Pokud ji necháte zataženou za špatného počasí a občas markýzu vyčistíte, můžete si být jisti, že vydrží svou plánovanou životnost.

údržba markýzy

Různé typy markýz se skládacím ramenem

Markýzy s výklopným ramenem mají různé značky a modely různé kvality. Také některé funkční nebo estetické možnosti budou omezeny v závislosti na vámi zvolené značce nebo modelu, jako jsou dostupné rozměry a barevné varianty markýz.

Jak již bylo zmíněno výše, tři hlavní modely markýz s výklopným ramenem jsou celokazetová markýza, polokazetová markýza a markýza v otevřeném stylu. Zde je úplný popis každého z těchto modelů a důvod, proč byste si mohli vybrat jeden před ostatními.

různé typy markýz

Plná kazetová markýza

Plnohodnotná kazetová markýza je ta, která je při zasunutí uzavřená nebo zakrytá.

Vzhledem k tomu, že markýzy se skládacím ramenem se musí pohybovat, mají mechanické součásti, které vyčnívají ven, aby se markýza otevřela. Tyto mechaniky jsou při vysunutí vždy viditelné, ale pro mnoho lidí je tato část markýzy neatraktivní. Proto, když se markýza nepoužívá, celokazetové modely jsou schopny skrýt své mechanické části, aby působily estetičtěji.

moderní kazetová markýza

Proč zvolit celokazetovou markýzu?

Mechanická část celokazetových markýz je díky své konstrukci více chráněna před povětrnostními vlivy. To z nich dělá dobrou volbu pro výbornou odolnost. Díky jejich schopnosti skrýt mechaniku skládacích ramen jsou celokazetové markýzy perfektní estetickou volbou. Ti, kteří mají zájem o detaily, tuto funkci ocení. Díky tomu jsou také nejlepší volbou pro místa, kde je vizuální design prvořadý.

Celokazetové markýzy však mají také svá omezení. Některé modely lze například namontovat pouze na krajní konce markýzy, což omezuje, kde mohou být instalovány. Jiné modely mají samozřejmě větší flexibilitu v tom, kde je lze namontovat, takže to může ovlivnit, který model s plnou kazetou budete potřebovat.

kvalitní markýzy Stobag v kazetě

Polo kazetová markýza

Polokazetové markýzy fungují podobně jako celokazetové markýzy a pracují tak, aby alespoň částečně zakryly své mechanické části, když se nepoužívají. Obecně budou mít kapotu nebo garnýž z extrudovaného hliníku spolu s široce tvarovanou přední lištou. V závislosti na modelu mohou tyto přední kolejnice zajít tak daleko, že zakryjí mechanické součásti, čímž získávají téměř celý kazetový vzhled.

světlá polokazetová markýza Stobag

Proč zvolit polokazetovou markýzu?

Polokazety jsou atraktivní volbou a fungují jako levnější varianta pro umístění citlivá na design. Kromě toho jsou látkové podnosy na polokazetách lepší než u jiných markýz se skládacím ramenem, což z nich dělá nejsilnější dostupné modely, které nejvíce odolávají větru.

Některé polokazetové markýzy navíc umožňují nastavit úhel markýzy a zlepšit tak její ochranu před sluncem brzy ráno nebo pozdě večer.

Stejně jako u jakéhokoli jiného modelu existují limity rozměrů a barev na to, co je k dispozici. Vědět, kam chcete markýzu se skládacím ramenem nainstalovat a jaký typ designu hledáte, vám pomůže zúžit model, který byste chtěli.

šedé polokazetové markýzy

Markýza v otevřeném stylu

Jak můžete v tuto chvíli uhodnout, markýza v otevřeném stylu je ta, která se neobtěžuje skrývat fungování skládacích ramen. Tyto markýzy poskytují tradičnější vzhled a jsou skvělou volbou pro starší domy. Chcete-li však doplnit vaši budovu v moderním stylu, jsou k dispozici modely s elegantním lemováním a moderními barvami.

otevřená markýza

Proč zvolit markýzu v otevřeném stylu?

Vzhledem k tomu, že se toho s těmito markýzami se skládacím ramenem tolik neděje, jsou tou nejméně nákladnou volbou. Ale nemyslete si, že jsou vaší nejhorší možností jen proto, že jsou nejlevnější! Tyto markýzy se dodávají v mnoha různých stylech a barvách, které dobře posouvají váš prostor.

Stejně jako u některých polokazetových modelů vám mnoho modelů s otevřeným stylem umožňuje upravit sklon markýzy pro zlepšení výkonu v různých denních dobách.

barevné otevřené markýzy

Automatizujte své nastavení!

Zatímco pouze některé modely markýz se sklopným ramenem lze ovládat ručně, všechny tyto markýzy lze motoricky ovládat. To znamená, že můžete snadno použít technologii na vaši markýzu se skládacím ramenem, aby bylo její ovládání mnohem jednodušší a pohodlnější. Implementujte hlasové příkazy a technologii ovládání smartphonu pro maximální pohodlí.

Dokonce mohou být zahrnuty ochranné produkty, jako jsou větrná čidla, pohybová čidla, dešťová čidla a časovače, aby bylo zajištěno, že se vaše markýza stáhne, jakmile to bude nutné.

větrné čidlo na markýzy Somfy

A co výsuvné markýzy?

Výsuvné markýzy jsou podobné markýzám se skládacím ramenem, ale nejsou úplně stejné. Primární rozdíl je v tom, že systém zatahovací střechy má stálý rám, na kterém se látka vysouvá a zatahuje. Na rozdíl od markýzy s výklopným ramenem jsou tyto systémy voděodolné a větruodolné. Některé modely dokonce nabízejí okap a svodovou trubku, aby zajistily, že váš venkovní prostor zůstane suchý i ve vlhkém počasí.

Výsuvné markýzy jsou perfektním řešením venkovního bydlení za každého počasí, zatímco markýzy se skládacím ramenem jsou ideálním řešením stínění. Který z nich je pro vás nejlepší, závisí na tom, jak hodláte využívat svůj venkovní obytný prostor.

výsuvné markýzy Stobag
Konzultace zdarma

Potřebujete poradit?

Napište nám nebo nás navštivte na naší vzorkovně v Praze.
    © 2024. Všechna práva vyhrazena.
    jankuncik.cz