Relax na lehátku, grilování nebo oslavy s rodinou a přáteli. V teplém období se terasa často stává druhým obývacím pokojem. Měli byste investovat do dobré markýzy, aby vám venkovní radovánky nezkazilo příliš mnoho UV záření a tepla nebo dokonce krátká dešťová přeháňka. Naše tipy vám pomohou najít to správné zastínění pro vaši terasu.

zastínění terasy

1. Zastínění přímo u domu

Pokud lze zastínění terasy instalovat pod balkonem nebo přesahem střechy, je vhodná stabilní skládací ramenová markýza s odhalenou látkou. Pokud tomu tak není, doporučuje se kazetová markýza. Po zatažení kryt a kloubová ramena zmizí v ochranném boxu.

Tyto modely proto bodují dlouhou životností. V závislosti na architektuře jsou na výběr různé tvary kazet se zaobleným nebo krychlovým designem. U markýz s otevřeným kloubovým ramenem a kazetových markýz se látka vysouvá a zatahuje pomocí stabilních mechanických ramen a napíná se.

kazetová markýza

2. Volně stojící stínění

Pokud je terasa dále od domu, může být tou správnou volbou samostatně stojící markýza nebo altán s naklápěcími hliníkovými lamelami nebo robustní skládací markýza. Na rozdíl od mnoha slunečníků tyto nevyžadují žádné nepříjemné středové podpěry.

To znamená, že se neztrácí žádná podlahová plocha a je dostatek místa pro umístění stolu a sezení uprostřed pod stíněním. U volně stojících markýz existují různé možnosti upevnění, jako jsou betonové podstavce nebo zemní zásuvky pro zabetonování.

volně stojící markýza

3. Ochrana proti povětrnostním vlivům pro velmi velké terasy

Markýzy na pergolu mohou poskytnout stín na zvláště velkých terasách a jsou velmi odolné vůči větru, protože jejich látka je na přední straně podepřena hliníkovými sloupky. Některé stínění na terasu lze vybavit i variabilním posuvným zasklením. Díky tomu si můžete užít venkovní prostor bez ohledu na počasí.

markyzy na pergolu

4. Na co si dát pozor při výběru látky

Kromě technologie je při výběru markýzy důležitá i látka. Při navrhování byste se měli ujistit, že požadovaná barva odpovídá stylu domu a nábytku na terasu. Kromě toho by látka měla být extrémně světlo stálá a barevně stálá a měla by mít dobrou UV ochranu.

Čím vyšší je ochranný UV faktor, tím lépe textilní potah chrání před spálením. Díky speciální povrchové úpravě je markýza lépe vybavena, aby odolala dešťovým přeháňkám a nečistotám.

látky na markýzy

5. Správná velikost markýzy

Plocha terasy nebo verandy určuje, jak velká má být markýza. Doporučuje se, aby spád byl alespoň o půl metru níže než terasa.

velikost markýzy

6. Další ochrana soukromí a proti oslnění

Kdo chce být zároveň chráněn před nezvanými pohledy sousedů nebo před nízkým sluncem, může si například kloubovou nebo kazetovou markýzu vybavit přídavným výsuvným volánem. U pergolových markýz lze použít boční stínění a vertikální markýzu.

vertikální markýza

7. Pohodlné doplňky

Moderní stínicí systémy na terasu jsou dnes vybaveny mnoha praktickými doplňky, jako je rádiem řízený elektrický pohon. Markýzu lze pohodlně ovládat z lehátka pomocí ručního vysílače. Dobrým doplňkem k tomu jsou senzory počasí, jako je dešťová a větrná automatika.

Konzultace zdarma

Potřebujete poradit?

Napište nám nebo nás navštivte na naší vzorkovně v Praze.
    © 2023. Všechna práva vyhrazena.
    jankuncik.cz