Nová markýza nechá terasu zazářit v novém světle a to doslova. Protože barva látky markýzy má významný vliv na vzhled venkovní plochy. Barvy mají také různé účinky, pokud jde o náladové osvětlení, ochranu před sluncem a jas. Stejně tak je důležité se předem informovat o výhodách a nevýhodách vzorovaných látek markýz a vlastnostech látky samotné markýzy.

Jakou barvu vybrat pro markýzu

Různé funkce látky markýzy

Nová markýza na míru vám vydrží mnoho let, ne-li desetiletí. Kromě kvality použitých materiálů, sofistikované technologie a odborné montáže je důležitá především látka markýzy. Tkanina markýzy poskytuje stín, chrání před škodlivým UV zářením a chrání před větrem a lehkým deštěm. Navíc by se měla snadno udržovat a odpuzovat nečistoty, aby barvy i po mnoha letech vypadaly svěže a zářivě. Kromě vzhledu je látka markýzy také multifunkční speciální látkou, která musí splňovat mnoho požadavků. Abyste se mohli ze své markýzy radovat po mnoho let, je kvalita vybrané látky nesmírně důležitá.

 • jednoduchá péče
 • odpuzující nečistoty
 • odolná proti roztržení
 • dobré napětí

Kromě kvalitativních vlastností látky markýzy je barva na první pohled čistě věcí vkusu. Ať už jsou světlé nebo tmavé, jednobarevné nebo vzorované, výběr vzorů je téměř nekonečný. Při výběru látky markýzy byste se však neměli řídit pouze osobním vkusem nebo dokonce krátkodobými trendy. Markýza si zachovává svůj vzhled po celá léta a měla by zůstat harmonicky integrována do celkového obrazu i při výměně terasového nábytku nebo po novém nátěru fasády. Před výběrem designu byste proto měli zvážit několik věcí.

šedá stínící markýza Stobag

Látka markýzy: světlá nebo tmavá?

Abyste se přiblížili individuálně optimální barvě kazetové markýzy, měli byste nejprve zvážit, zda má být látka markýzy světlá nebo tmavá. Světlé látky markýz působí otevřeně a přátelsky, protože propouštějí více denního světla a slunečního světla na terasu. Důsledkem toho však je, že světlé látky markýz také neudrží teplo tolik jako tmavé látky markýz.

Světlá látka markýzy: čím světlejší látka, tím otevřenější a přátelštější terasa působí

Tmavé látky propouštějí méně slunečního záření látkou, takže tepelná ochrana je o něco lepší než u světlých látek. Na druhou stranu, tmavé látky se zahřívají rychleji, takže tmavé markýzy by se měly používat pouze na dobře větrané plochy terasy, aby se zabránilo hromadění tepla.

Tmavá látka markýzy: čím tmavší látka, tím větší ochrana proti slunečnímu záření

Rozdíly mezi světlými a tmavými látkami jsou také v péči: skvrny, větve nebo nečistoty jsou mnohem viditelnější na světlých než na tmavých. Pokud tedy bydlíte v bezprostřední blízkosti stromů nebo u frekventované silnice, měli byste se z čistě praktických důvodů rozhodnout pro tmavou látku, na které jsou méně viditelné nečistoty a skvrny.

Při rozhodování mezi světlými a tmavými látkami je třeba zvážit i přilehlé interiéry. Protože barva markýzy vytváří nejen změnu světelné nálady venku, ale i uvnitř domu, a to tím, že tmavý nebo světlý odstín látky markýzy také prosvětlí nebo ztmaví sousední místnosti.

Pokud tedy chcete světlou, prosvětlenou terasu a preferujete světlé a vzdušné interiéry, měli byste se rozhodnout pro světlou barvu markýzy. Tmavá markýza je vhodnější pro ty, kteří milují stín, kladou velký důraz na ochranu před sluncem a tlumené sluneční světlo je v interiéru příjemné.

světlá sluneční markýza

Jakou barvu pro markýzu?

Nová markýza musí vždy ladit s domem. Při výběru barvy byste proto měli rozhodně věnovat pozornost stávajícímu barevnému schématu v architektuře a dekorativních prvcích. Barvu látek markýz lze sladit například s barvou fasády nebo s barvou okenních rámů. Součástí rozhodování by měla být i podlahová krytina terasy, protože látka markýzy a podlaha terasy spolu vizuálně korespondují. Pokud je například tmavá podlaha, hodí se světlá markýza a naopak. Tímto způsobem vytvoříte optickou rovnováhu pouze s barvou markýzy.

 • tmavá podlaha + světlá látka markýzy
 • světlá podlaha + tmavá látka markýzy

S novou markýzou by měl ladit i terasový nábytek. Pokud jsou již v domě různé barevné akcenty, v případě pochybností zvolte jemnou barvu markýzy, která nenápadně zapadne do celkového obrazu. Na druhou stranu, při redukovaném barevném provedení a lineární konstrukci může markýza ve výrazné barvě vytvořit pěkný akcent.

tmavá látka markýzy

Barevnost látky markýzy má silný vliv na celkový vzhled venkovního prostoru, ovlivňuje atmosféru a v neposlední řadě ovlivňuje naši náladu a vnímání prostoru. V zásadě jsou světlé barvy považovány za vzdušné, opticky zvětšující a přátelské. Tmavé barvy působí ochranným, opticky redukujícím a útulným dojmem. Nejen jas, ale i odstín ovlivňuje světelnou atmosféru.

Základní rozdíl je mezi studenými, teplými a neutrálními barvami. Studené barvy jako modrá nebo zelená mají osvěžující a relaxační účinek. Mezi teplé barvy patří červená, žlutá a oranžová. Žlutá barva je tedy veselá, oranžová hřeje a zlepšuje náladu. Neutrálními tóny jsou černá, bílá, šedá a hnědá, stejně jako zemité tóny. Neutrální barvy působí rezervovaně.

teplé a studené barvy na markýzy

Vzor nebo jednobarevná látka?

Jakmile jste se v podstatě rozhodli pro světlou nebo tmavou barvu, zůstává otázkou, zda má být markýza vzorovaná nebo jednobarevná. Vzory jsou u markýz oblíbené, protože účinně skrývají nečistoty a skvrny, které se přirozeně vyvíjejí v průběhu času. Díky vizuální dynamice nejsou drobné skvrny a hrbolky patrné, takže vzorované látky markýz často vyžadují menší péči než jednobarevné – přičemž příslušná barva v tomto ohledu vždy hraje roli.

pruhovaná látka markýzy

Klasické vzory markýz jsou blokové pruhy a více pruhy. Blokový pruh je vzor pruhů stejné šířky ve dvou různých barvách. Vzor, ve kterém se šířka pruhů mění a opakují se v různých sekvencích, se nazývá více pruhy.

Rozmanitost vzorů je velmi široká, protože pruhy od úzkých po široké lze vzájemně kombinovat ve všech myslitelných barvách. Pokud se rozhodnete pro pruhovaný vzor, ​​měli byste vzít v úvahu, že vzory v malém měřítku, jako jsou úzké více proužky, mohou na velkých markýzách rychle působit neklidně.

markýzy se vzorem pruh

Pro velké plochy látky se doporučuje klidnější vzor, ​​jako jsou blokové pruhy ve dvou jemných barvách. Zda a jaký vzor je vhodný pro vaši vlastní markýzu, závisí také na architektuře domu. Na bohatě zdobených starých budovách by markýza s výrazným vzorem působila rušivě a nepřehledně.

Naproti tomu s redukovanou moderní architekturou si můžete hrát s různými vzory, pokud to vyhovuje osobnímu vkusu obyvatel.

velké plochy markýzy

Jednobarevné markýzy vypadají elegantně a moderně díky monochromatickému povrchu. Přirozená textilní struktura látky markýzy, kterou lze ve větší či menší míře vidět v závislosti na barvě a látce, zajišťuje mírný optický pohyb. Jednobarevné látky markýz také zajistí menší hru světla na terase.

Zatímco světlo proniká různými barevnými plochami vzorované markýzy různými způsoby, jednobarevná látka markýzy vytváří konstantní světelnou atmosféru, která je obarvena příslušnou barvou látky. Jednobarevné markýzové látky jsou také dostupné ve velmi široké škále barev a odstínů v nejjemnějších gradacích.

jednobarevná markýza

Kvalita příze, na co si dát pozor

Barva markýzy je důležitá, aby odpovídala vašemu vkusu, pasovala k domu a dokázala splnit všechny požadavky na zastínění, atmosféru a světelnou náladu dle přání. Látka markýzy musí mít tu nejlepší kvalitu, aby bylo zajištěno, že tyto vlastnosti budou splňovat i po mnoha letech. Důležitý je především použitý materiál, druh vazby a základní zpracování. Aby látka markýzy byla odolná proti povětrnostním vlivům, roztržení a vhodná pro venkovní použití, je obvykle vyrobena z polyakrylu. Materiál je velmi odolný.

Je také důležité, aby látka markýzy byla stálobarevná. Tato vlastnost znamená, že použité příze jsou barvené roztokem.

V procesu předené příze, který se používá také pro všechny markýzové látky, jsou jednotlivá vlákna během procesu tkaní obarvena a jednotlivě potažena barvou. To udrží barvy látky markýzy jasné a svěží po dlouhou dobu. Markýzové látky nižší kvality naopak rychleji blednou, protože jsou často kusově barveny – to znamená, že se hotová látka barví jako celek a ne jednotlivá vlákna. Další vlastností vysoce kvalitní látky markýzy je snadná údržba.

kvalitní látky na markýzy

I když byste měli markýzu každou chvíli čistit, byl by to poměrně únavný úkol. Aby markýza co nejdéle vypadala svěže a upraveně, je proto lepší zvolit látku odpuzující nečistoty. Markýzové látky jsou pro tento účel ošetřeny speciální teflonovou úpravou. Kolem jednotlivých vláken se vytvoří molekulární bariéra, která jednoduše nechá stékat nečistoty, vodu, mastnotu nebo olej.

 • odpuzovač vody
 • odpuzující nečistoty
 • odolný proti povětrnostním vlivům
Konzultace zdarma

Potřebujete poradit?

Napište nám nebo nás navštivte na naší vzorkovně v Praze.
  © 2024. Všechna práva vyhrazena.
  jankuncik.cz