Umělé světlo v noci procházející oknem vás může vzbudit, a přirozené světlo ráno vás může probudit, pokud se snažíte déle spát. Naštěstí vám zatemňující okenní rolety pomohou snížením světla, které prochází okny.

Blokování světla v noci je důležité, protože ovlivňuje váš cirkadiánní rytmus. Vaše tělo je v zásadě navrženo tak, aby spojovalo světlo s bděním, a tmu se spánkem. Umělé světlo proudící okny ve 2 hodiny ráno způsobí, že si vaše tělo bude myslet, že má být vzhůru, i když je uprostřed noci. Lidé přirozeně mají různé cirkadiánní rytmy, ale drtivá většina z nás funguje nejlépe, když jsme vzhůru během dne a spíme v noci.

Níže vysvětlíme nejlepší zastínění oken, které vám pomůže udržet vaši ložnici co nejvíce ve tmě, a nabídneme další tipy, jak se dobře vyspat.

jaké stíněni do oken

Nejlepší zastínění oken, které vám pomohou lépe spát

Pokud vaše ložnice dostává velký přísun světla a vaše současné stínění oken to neřeší, je pravý čas investovat do některých zatemňovacích okenních rolet nebo žaluzií. Zde uvádíme některé oblíbené tipy, pro zastínění oken pro lepší spánek.

římská roleta

1. Římské rolety

Tyto elegantní, vysoce kvalitní římské rolety nikdy nevyjdou z módy a jsou dodávány v mnoha různých vzorech a barvách, které ladí s každým dekorem. Pokud hledáte nové stínění oken, měli byste absolutně zvážit římské rolety pro jejich samotný vzhled. Jsou skvělé pro zatemnění místnosti. V závislosti na tloušťce látky a tmavosti barvy mohou římské rolety propouštět hodně nebo trochu světla, takže budete chtít zvolit silnější látku a tmavší barvy do vaší ložnice. Pokud opravdu chcete světlé rolety, měli byste zvážit zatemňující podšívku, která bude blokovat světlo bez ohledu na to, jakou látku si vyberete zepředu.

2. Látkové rolety

Římská roleta vytvářejí měkké vodorovné závěsy látky, když jsou spouštěny dolů z okna, zatímco látkové rolety jednoduše rolují a klesají, zatímco nechávají látku rovnou. Stejně jako u římských rolet se vlastnosti blokování světla látkových rolet značně liší v závislosti na tmavosti a výběru látky.

Do ložnice doporučujeme zatemňovací rolety Blackout, které můžete instalovat na rám okna nebo na zeď před okenním výklenkem.

látkové rolety

3. Vertikální PVC žaluzie

I když jsou méně populární než horizontální žaluzie, vertikální PVC žaluzie mohou také poskytovat vysokou úroveň blokování světla. Široké lamely vertikálních žaluzií ve skutečnosti nabízejí, že k zakrytí okna stejné velikosti je použito méně lamel, což zajišťuje menší průsvity světla. Vertikální PVC žaluzie jsou zvláště dobrou volbou pro široká okna a posuvné skleněné dveře, které mají velkou plochu k zakrytí. Jako další bonus mají PVC vertikální žaluzie tendenci shromažďovat méně prachu než horizontální žaluzie, což usnadňuje jejich čištění.

4. Látkové vertikální žaluzie

Pokud nechcete, nemusíte se spokojit s nudnými bílými vertikálními žaluziemi. Pokud se vám líbí myšlenka látkových vertikálních žaluzií například s potiskem, můžete je dobře sladit s dekorem místnosti. I když jsou dražší, díky látkovým žaluziím budou vaše zastínění oken vypadat luxusněji.
Stejně jako ostatní rolety nebo žaluzie přicházejí v mnoha různých barvách a vzorech, které vyhovují každému stylu a dekoru. Pokud chcete další blokování světla, jsou k dispozici látkové vertikální žaluzie s PVC podložkou pro zvýšení odolnosti a ovládání světla. Zde se využívá voálové látky.

vertikální žaluzie

5. Mini rolety

Jak jejich názvy napovídají, mini rolety jsou vyráběny se slabší látkou. Většina mini rolet je vyrobena z látek, které mohou být potaženy vrstvou z hliníku, který je vysoce odolný a velmi cenově dostupný. Kromě snadné obsluhy se mini rolety díky své konstrukci také velmi snadno čistí. Mnoho lidí volí mini rolety, pokud potřebují vybavit celý dům najednou kvůli své cenové dostupnosti.

6. Žaluzie Duette

Duette žaluzie lze snadno rozpoznat díky jejich výraznému voštinovému vzoru, který je vidět ze strany. Jsou k dispozici v jednovrstvých i dvouvrstvých vzorech – čím více vrstev, tím větší je potenciál blokování světla. Díky svému jedinečnému vrstvenému designu jsou látkové žaluzie také velmi dobré pro izolaci vašeho domu a mohou vám pomoci snížit účty za vytápění a chlazení. Duette jsou vyrobeny ze 100% tkané polyesterové látky, a mají bezdrátový design a skryté držáky pro pohodlné použití a čistý vzhled.

7. Plisé žaluzie

Zatímco mohou vypadat podobně jako Duette zepředu, skládané Plisé nejsou úplně stejné. Pokud se podíváte na žaluzie z boku, uvidíte klikatý vzor, který je charakteristickým znakem žaluzií Plisé. Kvůli tomuto designu jsou vyráběny pouze s jednou vrstvou látky namísto dvou. Jsou vyrobeny ze 100 procent tkané polyesterové tkaniny, která je účinná při blokování světla.

plisé

8. Zatemňovací závěsy

Pokud v současné době máte žaluzie nebo jiné okenní clony, které stále propouštějí příliš mnoho světla, mohou zatemňovací závěsy poskytnout další vrstvu, která pomůže zabránit vniknutí ještě většího množství světla do místnosti. Stejně jako ostatní zastínění oken z textilu, zatemňovací závěsy přicházejí v mnoha různých barvách a vzorech, aby vyhovovaly každému dekoru. Pamatujte, že zatemňovací závěsy stále propouštějí světlo po okrajích. Vzhledem k tomu, že jsou obvykle namontovány před oknem, závěsy se nesetkají s okraji skla tak těsně, jak by tomu bylo u rolet nebo žaluzií.

zatemňovací závěsy

Další tipy, jak se dobře vyspat

Blokování světla není jediná věc, kterou můžete udělat pro zlepšení množství a kvality vašeho spánku. Zde je několik dalších kroků, které vám mohou pomoci usnout:

Držte se spánkového plánu
Jít spát do desáté hodiny večer je jedna z nejlepších věcí, které můžete pro svůj spánkový plán udělat.
Pokud je to možné, zkuste jít spát co nejdříve večer, a nechte si každou noc sedm až devět hodin na spaní. V průběhu času se váš cirkadiánní rytmus stabilizuje a vy začnete usínat a vstávat ve stejnou dobu, a to i o víkendech.

Hledejte jasné světlo během dne
Stejně jako chcete blokovat světlo během dne ve vaší místnosti, tak chcete hledat jasné světlo během dne (zejména přirozené sluneční světlo). To je zvláště důležité pro lidi, kteří žijí v zatažených oblastech nebo na místech, kde je denní světlo krátké. Být v jasném světle, zejména ráno, vám pomůže zůstat vzhůru a cítit se bděle během běžných hodin.

Sledujte, co jíte a pijete
To, co jíte a pijete se odráží v noci. Kofein je nejzřetelnějším příkladem toho, že byste jej neměli konzumovat po polovině odpoledne. Alkohol vám může způsobit ospalost, ale také naruší vaše spánkové cykly. Těžká jídla vás také mohou držet krok se žaludečními potížemi nebo žaludeční šťávou, takže se vyvarujte konzumace potravin, o kterých víte, že jste na ně citliví.

Vypořádejte se s rušivými zvuky
Světlo není jediná věc, které se musíte vyhnout. Hlasité zvuky vás mohou také vzbudit nebo probudit v noci. Špunty do uší blokují zvuky a jsou velmi cenově dostupné. Možná budete muset experimentovat s několika styly a velikostmi, abyste našli ty nejlepší. Pokud potřebujete další blokování šumu, můžete si koupit stroj s bílým šumem nebo si stáhnout aplikaci s bílým šumem do telefonu.

Zvažte přírodní spánkové pomůcky
Melatonin je možná nejznámější přírodní pomůcka ke spánku a stojí za to jej vyzkoušet, pokud máte potíže se spánkem. Jiní lidé si rádi dají čaj, než jdou spát. Pokud rádi pijete před spaním čaj nebo jiné tekutiny, nedělejte to příliš brzy před uložením do postele. Pak budete muset vstávat, abyste uprostřed noci chodili na toaletu.

Odložte tablety a telefony
Modré světlo z obrazovek může zmást vaše tělo a přimět ho myslet si, že je stále den, i když je pozdě v noci. Když se budete uvolňovat a připravovat na spaní, odložte si obrazovky alespoň půl hodiny (a ideálně hodinu), než se chystáte do postele. To znamená vypnout televizi a místo elektronických knih číst fyzické knihy.

Obnovte svojí ložnici
Proveďte inventuru svých polštářů, matrací a povlečení. Je těžké se dobře vyspat na nepohodlné matraci, i když je vše ostatní perfektní, a použití nesprávných typů polštářů pro vaše preferované polohy spánku může vést k bolesti a nepohodlí. Proveďte průzkum a ujistěte se, že máte ložní prádlo, které potřebujete, abyste dobře spali.

Koupel – teplá sprcha
Vašemu tělu se přirozeně snižuje teplota, když se vaše tělo připravuje na spánek. Chcete-li tento proces urychlit, dejte si krátce před spaním teplou sprchu. Umělé zvýšení teploty a následný pokles vám pomohou cítit se ospalí. Možná budete chtít snížit teplotu na termostatu vašeho domu a ujistit se, že vaše ložní prádlo vás příliš nezahřívá.

Cvičte pravidelně
Cvičení vás fyzicky unavuje, takže snáze padáte a spíte, protože vaše tělo pracuje na opravě. Buďte opatrní, ale necvičte příliš brzy před spaním. Cvičení způsobuje dočasný nával adrenalinu a dalších hormonů, které vás na krátkou dobu probudí. Pokud si chcete zacvičit později během dne, zkuste to ne později než v poledne.

Vytvořte nějakou rutinu před spaním
Pokud si každý večer vytvoříte rutinu před spaním, pomůže vám to spát. Vaše rutina v ložnici může zahrnovat převlékání do pyžama, čištění zubů nebo nastavení budíku. Postupem času se vaše tělo a mozek naučí spojovat váš noční rituál se spánkem a pomůže vám rychleji usnout.

Pokud vás v noci obtěžuje světlo, vyzkoušejte jed z našich tipů, která vám pomohou lépe spát. Nezapomeňte na další tipy a triky, které vám pomohou usnout a usnout!

Konzultace zdarma

Potřebujete poradit?

Napište nám nebo nás navštivte na naší vzorkovně v Praze.
    © 2024. Všechna práva vyhrazena.
    jankuncik.cz